Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórum



TOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Mezinárodní konference o PAS (Parental Alienation Syndrome) ve Frankfurtu nad Mohanem, 18. - 19. října 2002.

x/ PAS - v češtině užíváme název syndrom zavrženého rodiče. Blíže o něm ve stejnojmenné kapitole 6 knihy E. Bakaláře Průvodce otcovstvím. Vyšla v listopadu 2002 v nakladatelství Vyšehrad, Praha.

Konference pro profesionály činné v rozvodových řízeních s rozhodováním o dětech - soudce, advokáty, sociální pracovníky, psychology a psychiatry a znalce z těchto dvou oborů - proběhla za účasti cca 300 účastníků, hlavně ze západní Evropy a USA v příjemném prostředí hotelu Maritim, dobře vybaveného pro takové konference. Čtyřčlenný organizační tým německých kolegů zvládl svoji práci perfektně.

Hlavní osobou konference byl americký psychiatr prof. Richard A. Gardner, tvůrce koncepce PAS, osobou č. 2 byl americký psycholog prof. Richard A. Warshak, známý u nás knihou Revoluce v porozvodové péči o děti (Portál).

Prof. Gardner (71) působící v New Yorku publikoval více než 40 odborných knih a více než 250 odborných článků, převážně o psychologických a psychiatrických potížích dětí, jejichž rodiče se rozešli. Koncept PAS prvně zformuloval v roce 1984, v průběhu let jej dále upřesňoval, zejména závěry výzkumů. Dnešní definice zní: "Syndrom zavrženého rodiče (PAS) je porucha, která vzniká primárně v souvislosti se spory o dítě při rozchodu rodičů. Základním projevem syndromu jsou postoje a chování dítěte jimiž průběžně ponižuje jednoho rodiče a to bez reálného opodstatnění. Jde o výsledek (1) programování indoktrinujícího rodiče (provádějícího druh brainwashingu) a současně i (2) vlastního přispívání dítěte ke zlořečení cílového, později zavrženého rodiče. Pokud se však jednalo/jedná o skutečné zanedbávání či zneužití dítěte rodičem, pak nepřátelství dítěte může být oprávněné. V takovém případě nelze city a postoje dítěte vysvětlovat mechanizmy syndromu zavrženého rodiče." (Gardner, 2001)

Z dvoudenního, nabitého programu konference vybíráme názvy jen několika sdělení:

R.A. Gardner (New York): PAS - Minulost, přítomnost a budoucnost
K. Ekert (Innsbruck): PAS z hlediska práva - srovnání různých evropských zemí
R.A. Warshak (Dallas): Současné kontraverze ve věci PAS
Ch. Knappert (Bad Salzuflen): Pracovní strategie s PAS pro sociální pracovníky
P. Stuart Mills-Hoch (Maryland): Činnost Rachel Nadace - úspěšné programy reintegrace pro děti těžce postižené PAS
R.Ch.Barden (North Salt Lake, Utah): Vytváření multidisciplinárních týmů, pracujících na základě práva a vědy v případech PAS
R.A. Gardner (New York): Jak popírání a diskreditace PAS poškozuje matky
W. von Boch-Galhau (Würzburg), U. Kodjoeová (Freiburg): PAS - dlouhodobé důsledky pro děti, rodiče a prarodiče postižené PAS.

I přes jasnou mluvu kliniků, praktiků, vědců, má koncept PAS své zapřisáhlé odpůrce, zejména v USA, nejvíce z řad ideologických. Prof. Gardner si nám postěžoval, že průběžně označován za pedofila, misogyna, sexistu, pseudovědce, hrabivce, tyjícího z neštěstí jiných apod. Náš informativní článek se dosud všímal spíše formálních stránek konference, nyní jedna stránka zážitková. V posledním vystoupení (Boch-Galhau, Kodjoeová) vypovídalo na podiu celkem osm jejich klientů, oběti PAS. Byli to otcové, matky, nedávno dospělé dcery a synové a také i prarodiče. Jejich příběhy se lišily některými vnějšími okolnostmi, měly však společného jmenovatele: kruté poškození duše dítěte a to nenávistí zaslepeného rodiče. Ke konci vystoupení této skupiny jsme byli - snad všichni účastníci - dosti dojati. Spojoval nás pocit, že jsme nahlédli na jednu formu zla, navenek dobře maskované. Ovšem takové nahlédnutí a porozumění nás i zavazuje, abychom tomuto zlu řekli jasné ne. To bylo unisonem účastníků konference při loučení.

PhDr. Eduard Bakalář
(pozván na konferenci organizačním výborem, bohužel jediný účastník z ČR, bohudík aspoň jediný, materiály z konference jsou tedy k dispozici)

Základní literatura:

Gardner, R.A. The Parental Alienation Syndrome. A Guide for Mental Health and Legal Professionals. Second Edition. Cresskill, New Jersey, Creative Therapeutics, Inc.1998
Warshak, R.A.: Divorce Poison. Protecting the Parent-Child Bond from a Vindictive Ex. New York, HarperCollinsPublishers, Inc. 2001. (K vydání připravuje nakladatelství Triton, Praha)
Gardner, R.A.: Therapeutic Intervention For Children With Parental Alienation Syndrome. Creative Therapeutics, Inc. Cresskill, New Jersey 2001
Odborné články o PAS lze nalézt na internetové adrese: http://www.rgardner.com/refs

BILD19.jpg
Hotel Maritim
BILD23.jpg
jednací sál
imm010.JPG
referující
imm011.JPG
referující
imm016.jpg
Richard Gardner
imm018.jpg
Richard Warshak
Img_0220.jpg
PhDr. E. Bakalář
Img_0249.jpg
PhDr. E. Bakalář

Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.