Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórum



TOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Jak se bránit přílišné horlivosti školních pracovníků


MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČR

118 12 PRAHA 1, KARMELITSKÁ 7




Vážený pan
Petr T.



VÁŠ DOPIS ZNAČKY / ZE DNE NAŠE ZNAČKA VYŘIZUJE PRAHA
8. 2. 2002 12 827/2002-14 Mgr. Trousilová/746 18. 2. 2002



Věc: Vyjádření ve věci znemožnění kontaktu mezi dítětem a rodičem pracovníky školy


K Vašemu dopisu ze dne 8. 2. 2002, jímž jste se obrátil na MŠMT ve věci znemožnění kontaktu mezi dítětem a rodičem pracovníky školy, sdělujeme následující:

Souhrn práv a povinností rodičů, tzv. rodičovská zodpovědnost, náleží oběma rodičům, pokud mají plnou způsobilost k právním úkonům. (§ 34 odst. 1 zákona o rodině) Mezi práva spadající pod pojem rodičovské zodpovědnosti patří zejména právo péče o nezletilé dítě a jeho výchova. Tato práva mohou být logicky realizována pouze tehdy, když se dítě s rodičem stýká. I když bylo dítě do doby do rozvodu svěřeno soudem předběžným opatřením do výchovy jednomu z rodičů, má druhý rodič právo na styk s dítětem, pokud soud tento styk výslovně neomezil nebo nezakázal.

1. Podle ustanovení § 6 odst. 1 vyhlášky MŠMT č. 87/1992 Sb. , o školních družinách a školních klubech sdělí rodiče nebo jiní zákonní zástupci žáka rozsah jeho docházky a způsob odchodu žáka z družiny, tj. zda dítě bude odcházet z družiny samo nebo v doprovodu jednoho z rodičů. Vychovatelka školní družiny však není oprávněna odmítnout vydat dítě jednomu z rodičů pouze na základě požadavku druhého rodiče. To by bylo možné pouze v případě, že by rodič byl omezen či zbaven rodičovské zodpovědnosti, popř. její výkon by byl pozastaven (§ 44 zákona o rodině) anebo by soud v souvislosti s rozvodem manželů omezil nebo zakázal styk dítěte s rodičem (§ 27 odst. 2 zákona o rodině).

2. Vzhledem k výše uvedenému je požadavek jednoho z rodičů směřující k zabránění nebo znemožnění kontaktu dítěte s druhým rodičem irelevantní a pracovník školy nebo školní družiny není povinen takový požadavek respektovat.




S pozdravem

JUDr. Jan Ješetický
ředitel legislativního a právního odboru


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.