Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórum



TOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Důležití jsou oba rodiče. Máma poskytuje jistotu, táta dítě rozvíjí.

Mladá fronta Dnes, 22. 3. 2012

Důležití jsou oba rodiče. Máma poskytuje jistotu, táta dítě rozvíjí. „Nové výzkumy zpochybňují názor, že do tří let hraje klíčovou roli pro vývoj dítěte matka. Otec potomka psychicky zoceluje a učí ho obstát v kontaktu s okolním světem. Děti samoživitelek jsou méně odolné.“

„Zkusili jste někdy porovnat, jak si v bazénu hraje s malým dítětem otec a jak matka? Psychologové si všimli významných odlišností. Na rozdíl od matky, která si potomka otočí obličejem k sobě, otec to udělá naopak. Intuitivně tak trénuje potomka v kontaktu se světem.“

To je jen jeden z mnoha příkladů, který podporuje psychology v závěru, že žádný z rodičů není více nebo méně důležitý.

„Že malé dítě potřebuje více matku nežli otce, je mýtus. Otec rozvíjí jeho dovednosti. Neusnadňuje mu život, naopak je tím, kdo porušuje harmonii a zprostředkovává dítěti nové zátěžové situace.

Svým přístupem tak dokonale doplňuje matku, nositelku stability a zázemí“ Vysvětlovala dne 21. 3.2012 studentům Filozofické fakulty Karlovy univerzity na Dni vědy Lenka Šulová z katedry psychologie.

Když psychologové analyzovali chování dítěte v simulovaných situacích, zaujaly je zajímavé detaily. Například, že už roční dítě v tmavé místnosti poznalo, jestli je zvedá z postýlky otec nebo matka. Každý má totiž odlišný způsob, jak potomka uchopit.

Sledovali také, že když má dvouleté dítě v čekárně u lékaře hlad nebo se potřebuje pomazlit, jde za matkou. Když chce otevřít okno nebo se podívat do jiné místnosti, obrátí se automaticky na otce.

„Rozdíly jsou patrné i ve hře. Maminky třeba nechávají potomky častěji vyhrát, kdežto otec ho bez mrknutí oka klidně porazí. Výzkumy ukázaly, že děti vyrůstající jen s matkou jsou psychicky méně otužilé“ podotýká Lenka Šulová. Otcové potomky více povzbuzují k úspěchu. Více užívají takzvaný „POKING“ (pošťuchující chování).

Podle Gleasonovy teorie mostu otec více očekává, více vyžaduje a je zábavný. Matka ho v jeho rodičovské roli nemůže nahradit ani v raném věku dítěte.

Psycholožka připouští, že si zdůrazňováním specifické role každého z rodičů pro raný psychický vývoj dítěte vysloužila i kritiku. Třeba ze strany samoživitelek a také feministek. A ty si stojí na svém.

„Po staletí děti vychovávaly převážně ženy a dělají to dodnes. Nepřijde mi to jako nějaká katastrofa,“ míní například Michaela Marksová-Tominová, stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti. Vyslovuje se sice pro větší zapojení otců do výchovy dětí, ale vadí jí názory vyčítající samoživitelkám jejich situaci, za kterou většinou nemohou.

Ani dokumentaristka Olga Sommerová roli otce nezpochybňuje. Podle ní je však třeba hledat řešení vycházející z reality, že v mnoha rodinách otec zkrátka chybí. Moudrá matka by v tom případě mohla do výchovy zapojit mužskou širší část rodiny, pokud se v ní vyskytují dědečkové, strýcové nebo mužští kamarádi.

„Nejhorší variantou je úplná rodina, kde jeden z rodičů evidentně neplní svoji roli. Tím děti trpí víc, než kdyby nefungující rodič nebyl přítomen,“ dodává Sommerová.

Mladá fronta Dnes, 22. 3. 2012


Matka otce nenahradí. A to ani kojencům, potvrzuje nová studie, iDnes.cz 22. 3. 2012

Děti, které tráví více času se svými otci mají vyšší IQ podle nové studie.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.