Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórum



TOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

V Hradeckém kraji úřady nerespektují práva otců

Ivan Macek, Mladá fronta DNES, 3. 2. 2003

Hradec Králové - Úřad veřejného ochránce práv zahájil vyšetřování postupu sociálních pracovníků v případu Richarda Hakla z Trutnova, který donedávna mohl vidět dceru Martinu jen jednou za měsíc, a to na jednu hodinu. Upozornila na to zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, která přijela do Hradce Králové.

Podnět k šetření podali zástupci organizace Spravedlnost dětem, která problematiku porozvodové péče o děti sleduje. "Sociální pracovnice říkaly, že by pan Hakl měl na dcerku raději zapomenout. Stěžovali jsme si na krajském úřadě, ale úředníci se jen opakovali," uvedl Luboš Patera, který neziskovou organizaci zastupuje. Ten dodal, že sociální pracovníci rozhodují bez ohledu na skutečné zájmy dětí, které potřebují oba rodiče. "Případ pana Hakla je ilustrací toho, jak se často postupuje: Matka, která dítě dostane do péče, omezuje jeho styk s otcem, nebo mu v tom úplně zabrání. Soudy a pracovníci sociálně právní ochrany k tomu dokonce napomáhají," sdělil Patera s tím, že úřady diskriminují otce. Těm soudy v zemích Evropské unie svěrují dítě až ve třetině případů, zatímco v naší republice to je zhruba pětkrát méně. Otcové se tomu brání.

"Takzvaná sociálně právní ochrana dětí je instituce, která nemá kontrolu. Není vubec jasné, na koho se odvolat. Je jen na nich, koho se zeptají, a koho ne. Navíc se k tvrzením jejich pracovnic často přihlíží jako k faktu, který se už nezkoumá. Je to pozůstatek komunismu, organizovaná destrukce vztahů mezi dětmi a rodiči," řekl Eduard Němecek z lékařské sekce sdružení Spravedlnost dětem.

Psychologové i zástupci vládního Výboru pro lidská práva tvrdí, že se při konfliktech o děti zatím nevyužívá zprostředkování. "Přitom existuje odborná asociace mediátorů, kteří mají odborné vzdělání a tuto činnost nabízejí," uvedl Jaroslav Jedlička z sekce práv dětí vládního výboru. Zprostředkování navíc může kdokoli odmítnout. "Další problém je v tom, že i jakákoliv dohoda uzavřená před sociálními pracovníky je neplatná, pokud ji nepotvrdí soud. Rodiče mohou podepsat cokoli, ale pokud někdo z nich nechce dohody dodržovat, nic mu v tom zatím nebrání," uvedla Šabatová s tím, že zákon o rodině sice potvrzuje stejná formální práva rodičů, ale úřad ombudsmana dostává zprávy o diskriminaci. Soudy a sociální pracovníci se obvykle brání, že časté změny ve výchově by mohly narušit vývoj dítěte a že je nutné se řídit jeho přáními. "Tím, že se nic nepodnikne, se však zlo jen podporuje. Lhostejnost k problémům vede k težkému psychickému poškození mladého člověka. Důležitý je co nejširší styk s oběma rodiči a jejich příbuznými," vysvětlil psycholog Eduard Bakalář a dodal, že výjimkou je, když rodič dítěti ubližuje nebo není svéprávný.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.