Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórum



TOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Rozvedení rodiče by si neměli dělat naschvály, varují psychologové

Mladá fronta DNES - Kraj Hradecký, 3. 2. 2003

Ivan Macek

Jičín -
V Hradeckém kraji roste počet dětí, jejichž rodiče se rozvedli nebo rozešli. Za prvních devět měsíců loňského roku rozvedly soudy čtrnáct set manželství a ve více než devíti stech případů soudy rozhodovaly o dětech. Za dva roky stoupl počet rozvedených manželství o pětinu. Osobní spory bývalých partnerů dětem ubližují. "Stává se, že se oba snaží druhému znepříjemnit situaci a dítě tím trpí," uvedla jičínská klinická psycholožka Marie Machová, která se problémy dětí zabývá. Do neshod o dítě se podle ní přenášejí i majetkové spory rozvedených manželů, vzájemná nevraživost a snaha jeden druhého poškodit. "V každém je trocha zla, o kterém ani neví. V takových chvílích, kdy si lidé navzájem ukřivdili, se to projevuje navenek. Zejména pokud má jeden z rodičů možnost prostřednictvím dítěte ublížit," vysvětlila.

Do kontaktu s dětmi, kterým špatné vztahy mezi rodiči ubližují, se dostávají i pedagogicko-psychologické poradny. "Většinou se k nám děti dostávají ve chvíli, kdy se problémy projeví ve škole. Děti se začnou špatně učit, mají potíže s chováním a škola nám to ohlásí jako poruchu učení. Před dvěma lety jsem takhle narazila na jednoho chlapce, jehož rodiče se nemohli domluvit na víkendových pobytech u otce, a on se bál," řekla psycholožka Anna Kovářová z Pedagogicko-psychologické poradny v Jičíně. Ta tvrdí, že u malých školáků a u dětí ve školkách psychologům a učitelům pomáhají příběhy s otevřeným koncem a pohádky, které dávají dětem naději. Hodně času musí ovšem věnovat i rodičům, kteří se neumějí domluvit. Psychologové také řeší, jak dlouho a jak často se malé dítě může setkávat s rodičem, kterému je soud nesvěril do péče. Záleží prý nejen na věku dítěte, ale i na jeho povaze. "I maličké dítě může být s otcem přes noc nebo i několik dní. Je však lepší, když s ním je i babička nebo jiná žena. V raném věku je dítě vázáno na ženské chování. Pokud je chlapec nebo devčátko otevřené a nebojí se, může být s druhým rodičem i několik dní, aby se vytvořil kvalitní vztah. Pravidelné několikadenní pobyty umožnují získat bohatší a hlubší zážitky než jedno či dvě několikahodinová setkání týdně," řekla. S tím souhlasí i Kovářová. "Pro každé dítě je dobré, když může být s oběma rodiči dostatečne dlouho a vytvořit si co nejhlubší citovou vazbu. Je nejlepší, když si mohou společně poslechnout večerní pohádku, hrát si, nebo si jen v klidu pohovořit," dodala psycholožka. Největší problém, který musí psychologové překonávat, spočívá v dohodě obou rodičů.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.